Table of Contents

Trusted Platform Module (TPM)

Tento návod je již zastaralý. Použijte prosím verzi uvedenou na https://crocs.fi.muni.cz/tpm.

V rámci laboratoře CRoCS na Fakultě Informatiky provádíme výzkum bezpečnosti kryptografického hardware TPM (Trusted Platform Module), který je nyní umisťován do většiny notebooku a PC. Jedná se de facto o čipovou kartu, která umožňuje mimo jiné generovat a ukládat kryptografické klíče nebo poskytovat základ pro tzv. Trusted boot.

Pokud nám chcete pomoci, udělejte prosím tyto dva jednoduché kroky:
  1. Zjistěte verzi TPM čipu ve vašem notebooku nebo PC (návod je uvedený níže)
  2. Zašlete výsledek (např. INTC 4.1, v1.2) s popisem vašeho stroje (např. Lenovo R500) Petrovi Švendovi na svenda@fi.muni.cz

Pro posouzení bezpečnosti TPM čipů potřebujeme získat data z čipů od co nejvíce výrobců a v různých verzích. Speciální radost nám udělají takové typy, které zatím v databázi nemáme. Cenné jsou ale i ty, které již máme - umožní nám srovnat chování v rámci celé řady. V případě, že budete mít zajímavý typ čipu, tak vás kontaktujeme zpět a poprosíme o sběr dodatečných dat. Pokud máte k dispozici více strojů, výborně, pošlete nám prosím výsledky ze všech. Máme zájem o co nejvíce různých výsledků - neváhejte tedy prosím přeposlat tuto prosbu dalším lidem. Díky pomoci vašich kolegů se podařilo zdvojnásobit počet různých výrobců v naší databázi.

Aktuální počet různých čipů v databázi (2.1.2017)

Manufacturer | Verze
IFX          | 1.02, 3.17, 3.19, 4.32, 4.40, 5.0, 6.40, 6.41
ATML         | 13.09, 41.1
STM          | 8.32, 13.08, 13.12
WEC          | 5.81
INTC         | 2.0, 4.1, 10.0, 11.0 
NTC          | 1.3
P.S. Pokud byste se chtěli sami zapojit během studia více do výzkumu v naší laboratoři, neváhejte se ozvat. Rádi s vámi probereme zajímavá témata, která lze následně rozvinout i do bakalářské nebo magisterské práce. Můžete se také zapojit do přednášek v rámci OpenLabu.

Instrukce pro majitele počítačů s OS Windows

Spusttě konzoli tpm.msc

V sekci TPM Manufacturer Information zjistěte výrobce, verzi čipu a podporovanou verzi standardu (viz. obrázek, např. IFX 4.40, specifikace 1.2). Informaci buď opište, nebo přímo udělejte screenshot obrazovky a zašlete nám ji.

Instrukce pro majitele počítačů s OS Linux

Zjištění verze je o něco komplikovanější a využívá projektu TrouSerS, na zjednodušení ještě pracujeme. Můžete zkusit sérii následující příkazů (uvedené příkazy jsou pro distribuci Ubuntu):

sudo apt-get install tpm-tools
tpm_setactive -s
tpm_setactive -a
tpm_version

Pokud se vám zobrazí výrobce a číslo verze, přepošlete nám prosím získaný výstup. Pokud tpm_version vrací communication failure, zkuste:

systemctl restart tcsd
tpm_version

Inicializace a příprava čipu

Je možné že TPM čip již aktivně využíváte (např. pro Bitlocker), ale mnohem pravděpodobněji jej máte ve svém notebooku nebo PC zcela nevyužit a zatím neinicializovaný.

V případě, že TPM čip již využíváte nebo máte počítač s více operačnímy systémy (dual boot), kontaktujte nás prosím před dalšími kroky, abyste jste si čip nedopatřením neinicializovali dvakrát.
Incializace se skládá ze dvou kroků:
  1. Povolení TPM čipu v BIOSU
    1. restartujte počítač, vstupte do BIOSu, nalezněte sekci TPM nebo Security chip
    2. TPM se může nacházet ve třech stavech: zcela vypnuto / neaktivní / aktivní. Zvolte možnost aktivní.
  2. Potvrzení “vlastnictví” (ownership) ve vašem operačním systému (viz. návod níže)

Instrukce pro majitele počítačů s OS Windows

V případě, že máte po spuštění tpm.msc aktivní nabídku Actions→Prepare the TPM…, tak čip není zatím inicializován. Klikněte na Prepare the TPM a následujte instrukce (bude vyžadovat potvrzení a reboot počítače). V případě že je nabídka Prepare the TPM šedá, čip již máte inicializován a můžete pokračovat dál.

Instrukce pro majitele počítačů s OS Linux

Připravte si TPM pomocí následujících příkazů:

#!/bin/bash
tpm_takeownership  # zapamatujte si zvolene owner password
tpm_changeownerauth -s -r # nastavi SRK password na specialni hodnotu Well Known Secret (nemusite si pamatovat)